Czy rynek pojazdów kolekcjonerskich jest zagrożony?

Hagerty, jeden z największych na świecie dostawców specjalistycznych ubezpieczeń dla pojazdów kolekcjonerskich, przyglądając się trendom na rynku pojazdów klasycznych, systematycznie publikuje analizy i zestawienia. Obecnie na temat przewodni Hagerty wzięło doniesienia, które zrobiły niemałe zamieszanie w głowach kolekcjonerów i na rynkach pojazdów klasycznych. Nagłówki w prasie wieszczyły bowiem zagrożenie dla rynku klasyków.

Od pewnego czasu źródła analizujące ceny, popyt i podaż w poszczególnych kategoriach samochodów, zauważyły niepokojący trend spadku cen samochodów z grupy oldtimer, czyli ulubionych przez wszystkich np. lat 50 i 60. Biorąc pod uwagę ceny, jakie osiągały samochody na aukcjach oraz ich szacowane wartości analitycy doszli do wniosku, że te najbardziej pożądane, jak chociażby Mercedes 300 SL Gullwing, nie cieszą się już tak wielkim zainteresowaniem, jak to miało miejsce w przeszłości. Chociaż wiemy, że samochody pokroju Gullwinga, wyścigowych legend z ery srebrnych strzał, pomimo straty w porównaniu rok do roku, długoterminowo nadal stanowią świetne zabezpieczenie majątku - na niektórych kolekcjonerów padł blady strach. Czy auta stracą na wartości w porównaniu z grupą tzw. Modern Classic, czyli autami, które zostały wyprodukowane po 1980 roku?

 

Youngtimery dla młodszych odbiorców?

 

Te, używane do codziennej jazdy, lokaty kapitału są atrakcyjne dla nowych pokoleń entuzjastów, którzy masowo wchodzą na rynek i nie boją się aukcji internetowych. Pomimo że współczesne klasyki wydają się co tydzień ustanawiać nowe rekordy cenowe, to mamy za mało rzetelnych danych z dłuższych okresów, aby prognozować ich niesamowite wzrosty. Wniosek po analizie zgromadzonych przez Hagerty danych jest taki, że ogólny rynek współczesnych klasyków nie jest aż tak szalony, jak czasami mogą sugerować nagłówki artykułów.

Powtarzająca się sprzedaż nowoczesnych klasyków w ciągu ostatnich 20 lat wykazuje wzrost w połowie 2000 roku, po którym nastąpił długi spadek do końca roku 2010. Wtedy odbił się od dna cały rynek samochodów kolekcjonerskich. W większości stabilne wyniki w ciągu ostatniej dekady oraz wzrost rozpoczynający się w 2019 roku, to wcale nie nowum. Hagerty obserwuje takie wyniki, gdy bada samochody typu “muscle car”, uważane za znacznie bardziej dojrzały segment.

 

 

Dla porównania, 12-miesięczna krocząca średnia cena tych samych typów Modern Classics - ale nie tylko tych, które sprzedały się dwukrotnie - zbliża się do szczytu w 2015 roku, a następnie spada (cienka szara linia). Duża różnica między średnią końcową, a indeksem powtarzalnej sprzedaży (niebieska linia) sugeruje, że niektóre wyjątkowe samochody sprzedawały się bardzo drogo, ale tylko raz. Inne samochody, które od tego czasu trafiły na rynek, nie sprzedały się prawie wcale, prawdopodobnie dlatego, że są w dużo gorszym stanie. Jednak egzemplarze znajdujące się w bardzo dobrym stanie, cieszyły się solidnym i stosunkowo przewidywalnym zwrotem w tym samym okresie.

 

Nie dajmy się ponosić medialnemu szaleństwu

 

Analizując dane należy brać pod uwagę to, co chcemy osiągnąć. Dla większości kolekcjonerów powolny i stały wzrost to dobra rzecz. Dla sprzedawców grupa Modern Classics, a raczej okazów z tej grupy w unikatowym stanie zachowania, może przynieść dobre zyski w krótkim terminie. Oznacza to, że możesz kupić nowoczesnego klasyka, jeździć i cieszyć się nim przez kilka lat, mając pewność, że odzyskasz pieniądze, które za niego zapłaciłeś. Hagerty uważa, że rynek nowoczesnych samochodów kolekcjonerskich nie jest zagrożony. Co więcej, rośnie w siłę i warto uważnie przyjrzeć się rozwojowi tego trendu w kolejnych latach. Przeczytaj więcej na stronie Hagerty: link.

Powrót do listy artykułów
nowy CLA dla branży IT

2023-10-30

Kategoria: Mercedes-Benz Twój kod: CLA 200 FL za 1 440 zł netto miesięcznie.

Oferta zaprogramowana do Twoich potrzeb. Mercedes-Benz CLA 200 FL za 1 440 zł miesięcznie. Sprawdź kod tej propozycji – przekonaj się, że ten model będzie Twoim IDE.

Przeczytaj artykuł
Klasa C Duda Cars Wrocław

2023-10-05

Kategoria: Mercedes-Benz Design i motoryzacja – dwie pasje, jedna idea.

Ekonomia, która buduje przyszłość. W dobie zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, Mercedes-Benz Klasa C łączy w sobie luksus z odpowiedzialnością. A dzięki naszej specjalnej ofercie leasingowej, stanie się on dostępny dla każdego ambitnego architekta.

Przeczytaj artykuł
autopilot w Mercedes-EQ

2023-10-04

Kategoria: Mercedes-Benz Mercedes-Benz uruchamia system AUTOPILOTA

Kolejny raz Mercedes-Benz przekracza granice - tym razem technologiczne. Koncern uruchomił systemem autonomicznego AUTOPILOTA na rynku amerykańskim. Gotowa do produkcji wersja DRIVE PILOT zadebiutuje na drogach w Kalifornii i Nevadzie pod koniec bieżącego roku. Dostępny będzie w ograniczonej flocie sedanów EQS. Koncern planuje dalsze dostawy dla klientów w 2024 roku: DRIVE PILOT będzie oferowany w ramach subskrypcji w amerykańskim sklepie Mercedes me connect dla modeli Klasy S i EQS.

Przeczytaj artykuł
×