Fakty i mity dotyczące elektromobilności (część 1)

Jeszcze niedawno kojarzone z nowinką technologiczną i czymś, o czym świat szybko zapomni, dziś prężnie się rozwijają i podbijają kolejne rynki – samochody elektryczne. Przez lata narosło wokół nich tyle legend, że dorównują one rozmiarami dziełom stworzonym przez Braci Grimm. Czas w końcu rozprawić się z najbardziej powszechnymi mitami w branży i spojrzeć, co obecnie w elektromobilności piszczy (i nie, nie jest to na pewno pasek rozrządu!). No to co, zaczynajmy!

Fakty i mity dotyczące elektromobilności (część 1)

1. Elektryki są droższe w utrzymaniu

 

No i mamy pierwszego kandydata do miana najpopularniejszego mitu. Czy rzeczywiście samochody elektryczne są droższe w utrzymaniu?

 

Odpowiedź: Nie.

 

Warto wziąć pod uwagę oczywisty fakt – serwis kosztuje znacznie mniej, niż ma to miejsce w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym. Dodajmy do tego rzadszą wymianę klocków i tarcz, dłuższą żywotność opon oraz chociażby to, że nie wymieniamy w elektrykach płynów i nagle okazuje się, że w dłuższej perspektywie są to znaczące oszczędności dla domowego budżetu.

 

 

2. Nigdy nie wiesz, co Cię czeka

 

Wiele osób uwielbia niespodzianki, ale te zostawmy na przyjęcia urodzinowe. Kupując samochód, kupujesz pewność tego, że Cię nie zawiedzie w kluczowym momencie. Niestety, tak się złożyło, że do elektryków przylgnęła łatka „samochodów niespodzianek” – nigdy nie wiesz, co Cię czeka.

 

Czy to prawda? Nie.

 

Wszystkie samochody elektryczne Mercedesa wyposażone są w system MBUX. Co to oznacza w praktyce? Wiesz o wszystkim, a dzięki np. rzeczywistości rozszerzonej i całemu systemowi kontroli pojazdu jesteś przygotowany na każdą sytuacje. Czy musimy wspominać, że z samochodem wygodnie komunikujesz się głosów, a wszystko jest niezwykle intuicyjne, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych?

 

 

3. Brak infrastruktury

 

Ile razy słyszeliście, że bez własnego domu i dostępu do prądu nie warto myśleć o elektryku? Tak, zdecydowanie zbyt często. Niestety, jest to kolejny mit powtarzany bez głębszej analizy, a wystarczy wesprzeć się np. aplikacją mobilną.

 

To nie jest tak, że użytkownicy samochodów elektrycznych wymieniają się tajnymi informacjami o tym, gdzie są ładowarki. Z pomocą przychodzi aplikacja PlugShare lub ABRP (A Better Routplanner), które pokazują lokalizację wszystkich ładowarek (tak, ABRP nawet sam proponuje, gdzie na trasie warto się zatrzymać i podładować samochód).

 

Co na to liczby? Pod koniec grudnia w Polsce funkcjonowały 1932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, tj. 3784 punkty. W samym grudniu uruchomiono aż 240 punktów. I to dopiero początek.

 

 

Jak widać, wystarczy otworzyć się na fakty, zamiast wierzyć tak chętnie powielanym przez wiele osób mitom odnośnie samochodów elektrycznych, a odpowiedzi i wnioski przyjdą same. Mamy nadzieję, że to przekona osoby niezdecydowane, a my zakasamy rękawy i zabieramy się za kolejną część wpisu!

Powrót do listy artykułów
Wnętrze 190SL

2022-09-13

Kategoria: Mercedes-Benz Nowy Mercedes-AMG SL w Duda-Cars

SL to znany na całym świecie znak rozpoznawczy wyjątkowej tradycji samochodów sportowych Mercedes-Benz. Od 70 lat skrót ten oznacza “sportowy i lekki” (niem. sport-leicht), jest synonimem prędkości i dynamiki w motoryzacji. Dzisiaj, po 7 (szczęśliwych) dekadach historia SL zatacza pętlę, niczym na torze wyścigowym.

Przeczytaj artykuł
Nowy elektryczny SUV Mercedes-Benz

2022-09-07

Kategoria: Mercedes-Benz Nowy EQS SUV

W Mercedes-Benz nie lubimy próżni. Oferta marki jest szeroka i odpowiadająca na potrzeby wielu grup odbiorców. Dbamy o to, by nasze portfolio sprostało Waszym oczekiwaniom – różnimy się, lubimy personalizować rzeczywistość. Nie zamykamy się na kilka możliwości, dajemy Wam całe multum. Gamę elektrycznych SUV zasilił nowy model: EQS SUV.

Przeczytaj artykuł
Koszulka z bawełny. Klasa G Duda-Cars

2022-08-24

Kategoria: Mercedes-Benz Odzież Mercedes-Benz w Duda-Cars. Kolekcja #KochamyMercedesy

#KochamyMercedesy nie jest pustym sloganem. Nasza miłość do Mercedesów trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat, a od 17 dzielimy się nią z Wami. Od teraz na kolejnym poziomie!

Przeczytaj artykuł
×