Wnętrze nowej Klasy E

Luksus TAK, ale zrównoważony!

Najwyższa jakość wizualna i dotykowa, komfort, funkcjonalność, trwałość i zrównoważony rozwój. Materiały używane w pojazdach Mercedes-Benz od zawsze muszą spełniać wysokie standardy. Koncern prowadzi badania nad nowoczesnymi materiałami, które są oszczędne w wykorzystywaniu zasobów. CEL: pogodzić zrównoważony rozwój i luksus. Przy realizacji założenia #ambition2039 każde działanie ma znaczenie! W cyklu wpisów będziemy poruszać zagadnienia związane z ochroną środowiska, minimalizowaniem negatywnego wpływu na przyrodę, recyclingiem w ramach Mercedes-Benz.

Skóra pozyskiwana w ekologiczny sposób i jej alternatywy

Wnętrze pojazdu to ważna część doświadczenia marki dla klientów. Najwyższa jakość wizualna i hapticzna są tu priorytetem, podobnie jak komfort, funkcjonalność i trwałość. Od czasów powstania samochodu skóra jest synonimem wysokiej jakości wykończenia wnętrza, którego wielu klientów pragnie. I tutaj Mercedes-Benz podejmuje holistyczne podejście do zapewnienia zrównoważonego luksusu.

W Mercedes-Benz zrównoważony rozwój nie rozpoczyna się w momencie produkcji samochodów, ale już we wczesnych etapach rozwoju produktu. Ponownie rozważana jest kompozycja wszystkich używanych materiałów, a analizowane są możliwości stosowania bardziej zrównoważonych alternatyw. Dotyczy to zarówno materiałów powierzchniowych, jak i materiałów niewidocznych dla oka. Przykłady zastosowania tego podejścia wewnątrz pojazdów obejmują wykorzystanie materiałów zawierających wysoki udział elementów z recyklingu oraz innowacyjnych materiałów przyszłościowych. W częściach nadwozia Mercedes-Benz już używa stali o zmniejszonym udziale CO₂ w niektórych seriach modelowych. 

 

Wnętrze pojazdu: skóra poddana zrównoważonemu przetwarzaniu 

 

Rozpoczynając od przyszłego roku, Mercedes-Benz stopniowo będzie oferować tylko skórę produkowaną i przetwarzaną w sposób zrównoważony we wszystkich seriach modelowych. Rozpatrywane są tu aspekty od hodowli zwierząt do procesu garbowania. Mercedes-Benz już teraz wymaga spełnienia różnych kryteriów dotyczących dobrostanu zwierząt w swoich specyfikacjach. Firma wymaga między innymi, aby jej dostawcy przestrzegali "Pięciu Wolności Dobrostanu Zwierząt" Komitetu Dobrostanu Zwierząt w hodowli zwierząt. Ponadto ważnym wymogiem Mercedes-Benz jest to, aby łańcuch dostaw skóry był wolny od jakiejkolwiek formy nielegalnej wycinki lasów i aby tereny wypasowe nie przyczyniały się do zagrożenia lub utraty naturalnych lasów. W tym zakresie partnerzy muszą ujawnić cały łańcuch dostaw, od regionu hodowli po gotowy produkt.

 

W celu ograniczenia szkodliwego wpływu procesu garbowania na środowisko, skóra dla produktów Mercedes-Benz będzie przetwarzana jedynie w garbarniach stosujących roślinne lub inne alternatywne środki garbowe, które są całkowicie pozbawione chromu - takie jak suszone łuski ziaren kawy, kasztany lub ekstrakty z innych odnawialnych surowców. 

 

Skóra używana do produktów Mercedes-Benz będzie także poddawana obróbce jedynie w garbarniach certyfikowanych zgodnie z Złotym Standardem grupy „Leather Working Group”. Obejmuje to istotne aspekty środowiskowe, takie jak redukcja zużycia wody, energii i substancji chemicznych w procesie garbowania. Ponadto Mercedes-Benz współpracuje z dostawcami w celu ciągłego poprawiania zrównoważoności produktów skórzanych. Dostawcy są zobowiązani, na przykład, do przedstawienia oceny cyklu życia całego łańcucha wartości od farmy po gotową skórę. W ten sposób podejmowane są ukierunkowane działania mające na celu ograniczenie śladu ekologicznego skóry.

 

Innowacyjne materiały: rozwijanie zrównoważonych tekstyliów i alternatyw dla skóry 

 

Jednocześnie Mercedes-Benz prowadzi intensywne badania nad alternatywami bez skóry zwierzęcej. Materiały te mają nie tylko chronić zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń, ale także zapewniać najwyższą jakość we wszystkich aspektach. Obiecujące alternatywy dla skóry zwierzęcej zostały już zaprezentowane w modelu Mercedes-Benz VISION EQXX, wykonane na przykład z odnawialnych surowców, takich jak sproszkowane włókna kaktusa lub z mycelium, które stanowi podziemną strukturę podobną do korzeni grzybów.

Mercedes-Benz oferuje różne opcje wykończenia bez skóry zwierzęcej we wnętrzach swoich pojazdów. Obejmuje to wysokiej jakości repliki skóry oraz tkaniny mikrowłókien o wyglądzie i wrażeniu zamszu. Materiał ten jest stosowany wewnątrz pojazdu, na przykład jako pokrycie siedzenia, obicie dachu i wykończenie filaru, i zawiera około 50 procent materiałów z recyklingu. Udział materiałów recyklingowych będzie systematycznie zwiększany w przyszłości.

 

Skóra z kaktusa w Mercedes EQXX
Powrót do listy artykułów
nowy CLA dla branży IT

2023-10-30

Kategoria: Mercedes-Benz Twój kod: CLA 200 FL za 1 440 zł netto miesięcznie.

Oferta zaprogramowana do Twoich potrzeb. Mercedes-Benz CLA 200 FL za 1 440 zł miesięcznie. Sprawdź kod tej propozycji – przekonaj się, że ten model będzie Twoim IDE.

Przeczytaj artykuł
Klasa C Duda Cars Wrocław

2023-10-05

Kategoria: Mercedes-Benz Design i motoryzacja – dwie pasje, jedna idea.

Ekonomia, która buduje przyszłość. W dobie zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, Mercedes-Benz Klasa C łączy w sobie luksus z odpowiedzialnością. A dzięki naszej specjalnej ofercie leasingowej, stanie się on dostępny dla każdego ambitnego architekta.

Przeczytaj artykuł
autopilot w Mercedes-EQ

2023-10-04

Kategoria: Mercedes-Benz Mercedes-Benz uruchamia system AUTOPILOTA

Kolejny raz Mercedes-Benz przekracza granice - tym razem technologiczne. Koncern uruchomił systemem autonomicznego AUTOPILOTA na rynku amerykańskim. Gotowa do produkcji wersja DRIVE PILOT zadebiutuje na drogach w Kalifornii i Nevadzie pod koniec bieżącego roku. Dostępny będzie w ograniczonej flocie sedanów EQS. Koncern planuje dalsze dostawy dla klientów w 2024 roku: DRIVE PILOT będzie oferowany w ramach subskrypcji w amerykańskim sklepie Mercedes me connect dla modeli Klasy S i EQS.

Przeczytaj artykuł
×