Obalamy mity: Start Stop – zatrzymanie pod kontrolą

Praktycznie każdy pojazd Mercedes-Benz wyposażony jest w standardzie w system Start Stop, gaszący silnik na krótkich postojach i uruchamiający go w ułamku sekundy po zwolnieniu pedału hamulca. Jego najważniejsze aspekty przybliża i obala narosłe wokół tego systemu mity Jarosław Śmigiel – Szef Autoryzowanego Serwisu Mercedes-Benz w Lesznie.

Obalamy mity: Start Stop – zatrzymanie pod kontrolą

Mit 1 – Start Stop przyspiesza zużycie elementów silnika

 

Zatrzymujemy się na czerwonym świetle, lub przed rogatkami przejazdu kolejowego i słyszymy charakterystyczny dźwięk gaszonego silnika, choć wciąż działa np. klimatyzacja czy radio. W klasycznych miejskim ruchu do takich wyłączeń może dochodzić właściwie co kilka minut. Czy nie ogranicza to żywotności silnika lub nie przyśpiesza zużycia jego elementów?

JŚ: W samochodach Mercedes-Benz wyposażonych w układ Start Stop, wzmocnione są wszystkie kluczowe podzespoły, takie jak np. rozrusznik czy alternator. Zastosowany jest także wydajniejszy układ chłodzenia, a automatyczne skrzynie biegów wyposażone są w dodatkową pompę oleju. Dzięki temu nie musimy obawiać się szybszego zużywania tych elementów. Na pewno nie zauważamy takiego w naszej codzienne pracy serwisowej.

 

Mit 2 – Start Stop może uszkodzić rozgrzaną turbosprężarkę

 

Jak wiemy, większość silników w gamie Mercedes-Benz wyposażona jest w turbosprężarkę. Czy przy zatrzymaniu takiego auta, po dłuższej i szybkiej jeździe, nie narażamy jej na awarię?

JŚ: Silnik z turbosprężarką i funkcją Start Stop jednocześnie, wyłączy się tylko w określonych warunkach. Gdy jego temperatura będzie zbyt wysoka, system po prostu się nie uaktywni. Podobnie zimą, przy temperaturze poniżej 0 stopni. Dzięki analizowaniu wartości średniego spalania, prędkości obrotowej silnika i danych z czujników temperatury, komputer sam oblicza czas potrzebny do wystudzenia sprężarki i podejmuje adekwatne działania.

 

Mit 3 – Start Stop nie działa, ponieważ się nie włącza

 

Co każdy użytkownik powinien wiedzieć o systemie Start Stop?

Najistotniejsza jest kwestia zrozumienia zasad jego działania. System ten ma na celu ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, zgodnie z restrykcyjnymi normami Euro 6. Przy okazji możemy liczyć na kilkuprocentowe oszczędności paliwa. Jednak samo działanie systemu w dużej mierze zależy od indywidualnego stylu jazdy, temperatury otoczenia, czy charakterystyki trasy, jaką pokonujemy. Gdy pokonujemy krótkie odcinki, szczególnie jesienią i zimą, system nie zgasi silnika, ponieważ nie pozwoli na to np. czujnik akumulatora wskazujący na zbyt niską wartość jego napięcia. By uniknąć wątpliwości warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu, w której wyjaśnione są kwestie związane z działaniem układu Start Stop.

Powrót do listy artykułów
wnętrze Mercedesa AMG GT od strony kierowcy

2024-03-13

Kategoria: Mercedes-Benz Nowy Mercedes-AMG GT Coupé

Debiut modelu Mercedes-AMG GT Coupé nie przeszedł bez echa. To nowość, w ramach której stabilność łączy się ze zwinnością, maksymalna przyjemność z komfortem i bezpieczeństwem, a sportowe emocje z nowoczesną technologią. Sprawdź, do jakiego świata wchodzisz, siadając za kierownicą nowego sportowego coupé od Mercedes-Benz. 

Przeczytaj artykuł

2024-03-13

Kategoria: Mercedes-Benz Premiera AMG GT w Duda-Cars

Jak w miły sposób spędzić sobotni wieczór? Z grupą przyjaciół, w doskonałych humorach, z pysznym jedzeniem i muzyką na żywo. A w jaki sposób spędzić go tak, by był idealny? W Duda-Cars podczas premiery AMG GT. Oprócz wymienionych elementów towarzyszyły nam jeszcze dwa: ekskluzywność i sportowe emocje.

Przeczytaj artykuł
łańcuch na oponie

2024-01-16

Kategoria: Mercedes-Benz Jak poprawnie założyć łańcuchy na koła?

Łańcuchy na koła - do czego służą? Jeśli kiedykolwiek chodziłeś zimą po górach, pewnie zdarzyło Ci się założyć na buty tzw. “raczki”, aby móc swobodniej poruszać się po śliskiej powierzchni. Podobnie jest z kołami samochodu - zakładanie łańcuchów to kluczowy krok, który poprawia trakcję i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Przeczytaj artykuł
×