Pomiary w Mercedes-Benz zlokalizowanym w Sindelfingen

VISION EQXX pobił rekord

Mercedes-EQ zademonstrował swoje możliwości. Ultranowoczesne auto elektryczne Mercedes-Benz zostało poddane testom - niemal wytrzymałościowym.

"VISION EQXX to najbardziej wydajny Mercedes, jaki kiedykolwiek zbudowano. Stojący za nim program technologiczny stanowi kamień milowy w rozwoju pojazdów elektrycznych. Stanowi on podstawę naszego strategicznego celu, jakim jest „lidera w branży elektrycznej” – mówi Ola Källenius, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Group AG. 

 

Test zasięgu VISION EQXX

 

W jakis sposób Mercedes dowiódł wydajności elektryka? Załoga Mercedes-EQ postawiła przed sobą cel: pokonanie 1000 km na jednym ładowaniu baterii. W przypadku samochód z napędem elektrycznym, na temat których narosło bardzo wiele mitów, ten zasięg wydaje się nierealny. W zasadzie - wydawał. Najnowszy model z portfolio Mercedesa wzniósł elektromobilność na jeszcze wyższy poziom. Trasa, którą zaplanowano dla VISION EQXX zaczęła się w niemieckiej miejscowości Sindelfingen. Tam mieści się fabryka Mercedes-Maybach. Podróż kończyła się we francuskim Cassis. 

 

 

Werdykt? Po upływie 12 godzin i 2 minut (w tym 11:32 ciągłej jazdy), ze średnią prędkością 87,4 km/h (maksymalna prędkość autostradowa 140 km/h), EQXX pokonał 1008 kilometrów bez ładowania po drodze. Podróż do Cassis to przełomowy moment, w znacznie większej podróży, która jeszcze się nie skończyła. Przed nami o wiele więcej.

 

 

W kontekście zasięgów auta i "spalania", niezależnie od tego, czy jest to napęd elektryczny, czy silnik spalinowy, ilość energii zużywanej przez silnik w praktyce zależy w dużej mierze od stylu jazdy. W Szwajcarii, Włoszech i Francji „pedał do dechy” i tak nie wchodzi w grę, dzięki ograniczeniom prędkości i uważnym funkcjonariuszom organów ścigania. Jednak VISION EQXX okazał się inteligentnym pomocnikiem, wspierając kierowcę jak drugi pilot, udzielając wskazówek dotyczących najlepszego możliwego stylu jazdy. Asystent wydajności dostarcza informacji o przepływie energii, stanie baterii, topografii, a nawet kierunku i intensywności wiatru i słońca.

 

 

VISION EQXX: najważniejsze fakty w skrócie

 

 

#MissionAccomplished: ponad 1000 km na jednym ładowaniu akumulatora w prawdziwym, codziennym ruchu drogowym pozwala na spokojne podróże na długich dystansach.

#EnergyWizard: środki zwiększające wydajność prowadzą do wyjątkowo niskiego zużycia 8,7 kWh na 100 km.

#AeroChamp: znakomita praca w zakresie aerodynamiki i wyglądu zewnętrznego umożliwia osiągnięcie wzorcowego współczynnika oporu powietrza na poziomie 0,17, co ma szczególnie pozytywny wpływ na zużycie paliwa przy dużych prędkościach na autostradzie.

#RollingEfficiency: opony o znacznie niższych oporach toczenia niż klasa A wymagana na etykiecie opon UE oraz ulepszona geometria aerodynamiczna, w połączeniu z lekkimi kołami magnezowymi, zapewniają większy zasięg.

#ElectricDrive: radykalnie nowa koncepcja napędu opracowana przez Mercedes-Benz osiąga wzorcową wydajność 95% od akumulatora po koła.

#PassiveCooling: innowacyjne pasywne chłodzenie układu napędowego za pomocą płyty chłodzącej w podwoziu.

#BionicEngineering: zaawansowane narzędzia cyfrowe umożliwiają innowacyjne, lekkie konstrukcje, które zwiększają wydajność i zasięg.

#SolarPower: ultracienkie panele dachowe zasilają system akumulatorów i zapewniają do 25 km dodatkowego zasięgu.

#SoftwareDriven: podejście oparte na oprogramowaniu jest kluczem do sukcesu w osiąganiu celów wydajnościowych i szybkiego procesu rozwoju, w tym zaawansowanego systemu zarządzania akumulatorami.

#GlobalResponsibleLeadership: dzięki VISION EQXX Mercedes-Benz zwiększa tempo w kierunku „lidera w dziedzinie elektryczności” i „lidera w dziedzinie oprogramowania samochodowego” oraz wyznacza standardy dla zrównoważonej mobilności.

Powrót do listy artykułów
wiosenna promocja w Duda-Cars

2023-03-15

Kategoria: Mercedes-Benz Wiosna w Duda-Cars!

Wiosna to nie tylko czas kompletowania garderoby....To także rewelacyjny czas na odświeżenie swojego samochodu! W Duda-Cars zaopatrzysz się w niezbędne gadżety i przeprowadzisz serwis przed sezonem.

Przeczytaj artykuł
portret Berthy Benz

2023-03-06

Kategoria: Mercedes-Benz It's (not) a man's world

Dzień Kobiet w Polsce stereotypowo jest łączony z okresem PRL. Znakiem rozpoznawczym święta - bukiet czerwonych goździków. Geneza Dnia Kobiet jest związana z trudem walki o emancypację... i zupełnie nieusłana kwiatami czy słodkimi pralinami.

Przeczytaj artykuł

2023-02-01

Kategoria: Mercedes-Benz EQS SUV. Stworzony z myślą o kobietach

Gdy Mercedes-Benz ogłaszał wprowadzenie na rynek swojego najnowszego modelu, EQS SUV, my nie mogliśmy się doczekać, gdy trafi do naszych salonów i oferty sprzedażowej. Zorganizowaliśmy sesję zdjęciową ukazując kobiecą, eteryczną odsłonę samochodu, konfrontując ją z jego siłą i postawną sylwetką. Zobacz efekty!

Przeczytaj artykuł
×