Zmiany w taryfikatorze mandatów wrzesień 2022

Zmiany w taryfikatorze mandatów

Od 17 września br. za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, dotychczas maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia wynosiła 10. W nowym taryfikatorze punktów karnych wyszczególniono wykroczenia, za które kierowca będzie mógł otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych.

Troszczymy się o Wasze bezpieczeństwo

Na drodze jesteś odpowiedzialny za siebie i innych. Jako uczestnik ruchu – decydujesz o swoim zachowaniu za kierownicą i postępowaniu zgodnie z przepisami ruchu drogowego. W momencie gdy takowe się zmieniają, a wysokość grzywien nakładanych w formie mandatu rośnie – warto znać obowiązujące stawki mandatów.

 

W Duda-Cars czujemy się odpowiedzialni, aby poinformować naszych klientów o zmianach w taryfikatorze i nowych wartościach kar pieniężnych. Przychodzimy z kompleksową dawką informacji o najnowszych zmianach – wszystko po to, byś swoim Mercedesem mógł podróżować odpowiedzialnie, bezproblemowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Zapraszamy na szkolenia Safety Experience!

 

 

Safety Experience

 

 

Zmiany w taryfikatorze mandatów - wrzesień 2022

 

Wprowadzone 17 września 2022 roku zmiany dotyczą złamania przepisów z tej samej grupy i objęcia recydywą poszczególnych rodzajów wykroczeń, a także zwiększenia liczby punktów karnych. W ostatnim przypadku – wobec najcięższych przewinień jest to aż 15 punktów. Ich lista dostępna jest tutaj.  Podejmowane działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

 

Już na początku warto wspomnieć o recydywie, czyli przyznaniu dwukrotności wartości mandatu w przypadku, gdy zostanie złamany przepis z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim przekroczenia prędkości, a stawki recydywy drogowej przedstawiają się następująco. Naruszenie limitu o ponad 30 km/h karane jest mandatem w wysokości 800 zł, przy recydywie - 1600 zł. Przy wykroczeniu o ponad 40 km/h jest to 1000 zł (przy recydywie - 2000 zł), przy ponad 50 km/h – 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł), za przekroczenie o ponad 60 km/h kara pieniężna wynosi 2000 zł (przy recydywie - 4000 zł), a o ponad 70 km/h jest to 2500 zł, przy recydywie - 5000 zł.

 

Dodatkowemu zaostrzeniu, w kwestii prędkości, zostały poddane przepisy dotyczące przyznawania punktów karnych. Za przekroczenie prędkości do 10 km/h kierujący otrzyma 1 punkt karny – wcześniej wykroczenie to było obciążane jedynie pieniężnie, bez przyznawania punktów. Kolejna zmiana dotyczy naruszenia limitu prędkości od 31 do 40 km/h oraz od 41 do 50 km/h – kierujący otrzyma kolejno 9 lub 11 punktów karnych (wcześniej było to 6 lub 8 punktów). W przypadku przekroczenia wynoszącego od 11 do 15 km/h, od 16 do 20 km/h, od 21 do 25 km/h, od 26 do 30 km/h, od 51 do 60 km/h, od 61 do 70 km/h i o więcej niż 70 km/h taryfikator pozostaje niezmienny i przyznaje się tak jak wcześniej, kolejno 2,3,5,7,13,14 bądź 15 punktów karnych.

 

 

Egzamin na prawo jazdy

 

 

Co istotne, zmianie ulega także sposób kasowania zgromadzonych punktów karnych. Od teraz obowiązywać będą one przez dwa lata (nie jak dotychczas – rok). Ponadto zniesione zostają szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

 

Recydywa - czego dotyczy?

 

Poza przekroczeniem prędkości, recydywa obejmuje takie wykroczenia, jak:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł),
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 zł (przy recydywie - 2000 zł),
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł),
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł),
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł (przy recydywie - 3000 zł),
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 zł (przy recydywie - 4000 zł),
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 zł (przy recydywie - 4000 zł),
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 zł (przy recydywie - 5000 zł). Ponadto warto dodać, że policjant może również skierować sprawę do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości do 30 000 zł.

 

CLA Shooting brake

 

Tak prezentuje się nowa rzeczywistość, do której każdy kierowca musi przywyknąć. Wierzymy, że bezpieczeństwo jest priorytetem dla każdego kierowcy, będącego odpowiedzialnym za siebie, swoich pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. My, klientom Duda-Cars życzymy szerokiej drogi, spokojnej podróży i zawsze bezpiecznego dotarcia do celu.

Powrót do listy artykułów
nowy CLA dla branży IT

2023-10-30

Kategoria: Mercedes-Benz Twój kod: CLA 200 FL za 1 440 zł netto miesięcznie.

Oferta zaprogramowana do Twoich potrzeb. Mercedes-Benz CLA 200 FL za 1 440 zł miesięcznie. Sprawdź kod tej propozycji – przekonaj się, że ten model będzie Twoim IDE.

Przeczytaj artykuł
Klasa C Duda Cars Wrocław

2023-10-05

Kategoria: Mercedes-Benz Design i motoryzacja – dwie pasje, jedna idea.

Ekonomia, która buduje przyszłość. W dobie zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko, Mercedes-Benz Klasa C łączy w sobie luksus z odpowiedzialnością. A dzięki naszej specjalnej ofercie leasingowej, stanie się on dostępny dla każdego ambitnego architekta.

Przeczytaj artykuł
autopilot w Mercedes-EQ

2023-10-04

Kategoria: Mercedes-Benz Mercedes-Benz uruchamia system AUTOPILOTA

Kolejny raz Mercedes-Benz przekracza granice - tym razem technologiczne. Koncern uruchomił systemem autonomicznego AUTOPILOTA na rynku amerykańskim. Gotowa do produkcji wersja DRIVE PILOT zadebiutuje na drogach w Kalifornii i Nevadzie pod koniec bieżącego roku. Dostępny będzie w ograniczonej flocie sedanów EQS. Koncern planuje dalsze dostawy dla klientów w 2024 roku: DRIVE PILOT będzie oferowany w ramach subskrypcji w amerykańskim sklepie Mercedes me connect dla modeli Klasy S i EQS.

Przeczytaj artykuł
×