Nie spuszczaj bezpieczeństwa z łańcucha! Sprawdź jak i kiedy poprawnie założyć na koła zimowe akcesoria.
Łańcuchy na koła – kiedy i po co je zakładać?
Czasem nawet zimowe opony potrzebują dodatkowego wsparcia. Stalowe opasanie służy zwiększeniu trakcji pojazdu na śliskiej nawierzchni, takiej jak śnieg, lód czy oblodzona droga. Dzięki łańcuchom opony mają lepszą przyczepność do nawierzchni, co pomaga w utrzymaniu kontroli nad pojazdem. Akcesoria te wpływają też na komfort pokonywania stromych wzniesień oraz zapewniają stabilność i bezpieczeństwo podczas zjazdów. Śnieg i lód mogą prowadzić także do blokowania się kół, wtedy łańcuchy stanowią na nich dodatkową warstwę ochronną. Jeżeli nie masz jeszcze odpowiednich łańcuchów, kup akcesoria dla Twojego samochodu.
Miej na uwadze, że akcesoria powinieneś założyć, kiedy zauważysz, że warunki na drodze ulegają pogorszeniu. Jeśli podejmiesz tę decyzję zbyt późno, montaż łańcuchów może być utrudniony przez większą warstwę śniegu i dodatkowe opady. Będzie to niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale i pozostałych uczestników ruchu.
Zakładanie łańcuchów. Prawo o ruchu drogowym
Pamiętaj, że w niektórych obszarach i w określonych warunkach pogodowych, wjazd na wybrane drogi może być dozwolony tylko z założonymi łańcuchami na koła. Oznacza to, że jako kierowca jesteś zobowiązany do ich stosowania. W Polsce obowiązek ten normuje art. 60 ust. 3 ustawy Prawa o ruchu drogowym. Natomiast, kiedy tylko wyjedziesz na dłuższy, suchy odcinek asfaltu i zauważysz, że opasanie nie jest już potrzebne, zdejmij je niezwłocznie.
Czy zakładać łańcuchy na wszystkie koła w samochodzie?
Nigdy nie sugeruj się mocą swojego auta! Wszystko zależy od jego napędu! Przy przednim zamontuj je na przednich kołach, przy tylnym na tylnych. Co z napędem 4×4? Jeśli Twój samochód posiada stały napęd na cztery koła, akcesoria należy zamontować na obu osiach. Przy dołączanym 4×4 na oś napędzaną.
Łańcuchy na koła – jak je założyć?
Zanim zaczniesz, sprawdź instrukcję obsługi swojego pojazdu, aby upewnić się, że stosujesz się do zaleceń producenta, dotyczących zakładania łańcuchów na koła. Przed podróżą wykonaj próbny montaż w garażu czy na parkingu. To pomoże oswoić Ci się z zakładaniem, nawet kiedy przyjdzie wykonać je w trudnych warunkach.
- Zanim zaczniesz zakładać łańcuchy, postaraj się umieścić pojazd na możliwie najbardziej płaskim terenie.
- Wyjmij akcesoria z opakowania i złap za linkę będącą tylnym pierścieniem. Jeśli łańcuch splątał się w pudełku, umiejętnie nim potrząśnij.
- Najlepiej, aby środek łańcucha był po wewnętrznej stronie koła, a konstrukcja utworzyła półkole skierowane na zewnątrz.
- Rozwinięte opasanie dokładnie naciągnij na oponę i połącz z zewnętrzną stroną.
- Pamiętaj o przesunięciu tylnego pierścienia na wewnętrzną stronę koła.
- Kontynuuj, przeciągając go przez odpowiednie bloczki.
- Pozostało jeszcze tylko zahaczyć łańcuch napinający w odpowiednim miejscu i montaż gotowy.
- Ale to nie wszystko! W trosce o bezpieczeństwo, nawet po prawidłowym założeniu łańcuchów powinieneś regularnie sprawdzać ich napięcie podczas jazdy.