Zrównoważony rozwój – nowoczesne podejście odpowiedzialnych biznesów
Pojęcie zrównoważonego rozwoju ma swoje początki już w latach 80. Wówczas Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju zdefiniowała zrównoważony rozwój jako „rozwój, który zaspokaja potrzeby teraźniejszości, nie pozbawiając przyszłych pokoleń możliwości zaspokojenia ich własnych potrzeb”. Od tego czasu podjęto tak wiele kroków w celu spriorytetyzowania ludzkich aktywności na rzecz środowiska i społeczeństwa (ich wynikiem jest np. sformułowanie Celów Zrównoważonego Rozwoju), że dziedzinę tę traktuje się już jako odrębną gałąź nauki.
Organizacyjne i społeczne wymiary zrównoważonego rozwoju stwarzają zarówno korzyści, jak i wymagania dla przedsiębiorstw. Mimo tego współczesne organizacje włączają ideę zrównoważonego rozwoju do filozofii swoich marek. Od pewnego czasu robią to także marki oferujące produkty i usługi luksusowe.
Zrównoważone praktyki w segmencie premium
Pojęcia zrównoważonego rozwoju i luksusu intuicyjnie chciałoby się umieścić na przeciwstawnych sobie pozycjach. Luksus kojarzyć może się z „nadmiernym” i prestiżowym stylem życia. Tymczasem podejście zrównoważone zakłada troskę o otoczenie i poszanowanie ograniczonych zasobów planety.
Z nową propozycją spojrzenia na te kwestie wyszli po raz pierwszy autorzy raportu WWF „Głębszy luksus. Jakość i styl, gdy liczy się świat”. Dokument ten zachęca luksusowe marki do rezygnowania z działań podsycających konsumpcjonizm, a aspirowania do wartości związanych ze zrównoważonym rozwojem. Autorzy podkreślają, że konsumenci docenią etykę, z jaką będą prowadzone biznesy z segmentu premium, a to przełoży się na większy szacunek do marki.
Jak w takim razie opisać możemy koncepcję zrównoważonego luksusu? To pojęcie, które:
- łączy ekskluzywność i oferowanie wysokiej jakości z zaangażowaniem społecznym,
● zawiera w sobie szczerą troskę o środowisko naturalne,
● obejmuje prestiżową pozycję przedsiębiorstw z ich proekologicznymi praktykami i inwestowaniem w badania nad innowacyjnymi technologiami, które będą je rozwijać.
Słowem-kluczem w definiowaniu zrównoważonego luksusu jest odpowiedzialność. Jeśli biznes oparty na oferowaniu dóbr i usług luksusowych świadomie i konsekwentnie bierze za swoje wewnętrzne i zewnętrzne działania odpowiedzialność, to naturalnie zbliża się do idei zrównoważonego rozwoju.
Naszym zdaniem można w ogóle założyć, że odpowiedzialny luksus zrównoważone praktyki ma w swoim DNA – w luksusie nie chodzi przecież jedynie o konsumpcję. Celem jest przede wszystkim oferowanie wysokojakościowych produktów i usług, które przynoszą długotrwałą wartość odbiorcom i minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne. Takie wartości są bliskie również Mercedes-Benz Duda-Cars.
Liderzy zmian. Luksusowe auta w zrównoważonym stylu
Dążenie do neutralności pod względem emisji CO₂ , świadome i odpowiedzialne korzystanie z odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii, zwiększenie udziału materiałów recyklingowanych w produkcji samochodów – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez koncern Mercedes-Benz w celu dążenia do wartości skorelowanych z pojęciem zrównoważonego luksusu.
W Mercedes-Benz Duda-Cars, chcąc budować standardy w zakresie aspektów środowiskowych i spełniać oczekiwania naszych klientów, konsekwentnie wprowadzamy proekologiczne praktyki. W naszych salonach w Poznaniu, Wrocławiu, Lesznie i Golęczewie oferujemy atrakcyjne modele samochodów używanych. Kompleksowo przygotowujemy je do użytkowania – wszystko po to, by redukować konieczność produkcji nowych aut i zachęcać do korzystania z już wytworzonych dóbr.
Rosnąca świadomość kryzysów, z jakimi mierzy się współczesny świat, zdecydowanie wpływa na preferencje naszych klientów. Za najważniejszą motywację do podejmowania prób pogodzenia zrównoważonego rozwoju i luksusu traktujemy przyczynianie się do lepszego i bardziej odpowiedzialnego świata.
Wyzwania związane z realizacją założeń zrównoważonego luksusu wymagają od współczesnych marek wysokiego zaangażowania i ciągłego rozwoju poprzez wprowadzanie innowacji. Największą rolę w kształtowaniu się tego trendu mają jednak konsumenci – wyrażając swoje oczekiwania i preferencje wpływają na podążanie marek za konkretnymi wartościami. Podsumowując, dążenie do zrównoważonego luksusu opierać powinno się na długotrwałej i perspektywicznej strategii, a nie pojedynczych działaniach. W Mercedes-Benz Duda-Cars dzięki takiemu podejściu widzimy szansę na pozytywne zmiany o ogromnym znaczeniu zarówno dla branży motoryzacyjnej, jak i środowiska i rozwoju całego społeczeństwa.